Mačací chrbát, natiahnutie chrbtového svalstva

 

Mačací chrbát, uvoľnenie chrbta.

Mačací chrbát je azda najznámejší cvik na chrbtové svalstvo a predsa býva ľuďmi podceňovaný.

K čomu slúži?

 Slúži k uvoľneniu medzi lopatkového svalstva, medzi rebrových svalov, vzpriamovačov. Je prospešný na uvoľnenie reťazenie povrchovo-chrbtovej svalovo fascialnej dráhy(superficial back line) často zodpovednej za bolesť hlavy.

Ako sa vykonáva.

Človek sa dá do pozície na „štyri“ na dlane a kolena vzdialenosť je na šírku ramien a v pravom uhle od tela. Vytvorí sa vyhrbenie na chrbte za maximálneho možného nádychu. Ideálne je ak tato nádychová fáza pár sekúnd trvá a cvičiaci precíti naťahovanie svalstva. Ďalšia fáza je zotrvanie v pozícií, aby mali svaly čas reagovať a mohli sa uvoľňovať. Nasleduje výdychová fáza kde telo klesá z maximálneho natiahnutia a cvičiaci aktivuje chrbtové svaly a pridvihne hlavu. Rovnako ako hlava sa klopí aj panva opäť sa nechá čas telu aby sa mohli svaly prekrviť a opačné pouvoľňovať.

Nasledne uvoľnujeme svaly panvovo driekové, upínajúce sa na rebrá.

Ako na to ?

Zotrváme pozíciou na štyroch. Ponecháme chrbticu v neutrálnej pozícií. Vytáčame sa na stranu akoby miernym úklonom. Pri miernom úklone sa snažím zhliadnuť chodidlo na súbežnej strane a zároveň cítiť natiahnutie na protiľahlej naťahovanej strane. Pri natiahnutí by sme sa mali snažiť čo najviac nadýchnuť. Najvhodnejšie v tomto prípade je bráničné dýchanie.

Celý cvik zopakujeme 3-5, alebo podľa pocitu aby bolo cítiť úľavu.

 

Ďalšie videá

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum quis sodales purus. Cras ligula nunc, ornare ac nisi dictum,...

Strečing krčných svalov za pomoci PIR

Ako sa to robí? Pridvihnete hlavu podržíte v...